"Par kolektīvā iesnieguma par Jūrmalas ostas atjaunošanu” (turpmāk – Iesniegums) virzību un tā izskatīšanas rezultātiem.”
1. Jūrmalas valstspilsētas administrācijā 2023. gada 2.martā saņemts Iesniegums, kurā izteikts lūgums atjaunot Jūrmalas ostu (reģistrēts administrācijas lietvedībā ar Nr. 1.1-39/23S-3063).
2. Administrācijā 2023.gada 7.jūlijā tika saņemts nodibinājuma “Sabiedrības Līdzdalības Fonds” (Sabiedrības līdzdalības platforma ManaBalss.lv) iesniegums, kurā lūgts pieņemt papildus iedzīvotāju parakstus (ierakstīti 2023. gada 4. jūlijā) par attiecīgo ManaBalss.lv iniciatīvu, kura paraksti ir skatāmi kopā Iesniegumu, jo Iesnieguma iesniegšanas klāt ir nākuši vairāk nekā 100 paraksti (reģistrēts administrācijas lietvedībā ar Nr. 1.1-37/23S-8861).
3. Pamatojoties uz Pašvaldību likuma 57. panta pirmo un ceturto daļu, Iesniegums izskatīts 2023. gada 27. jūlija Jūrmalas domes sēdē (sēdes protokola Nr.8). Jūrmalas dome nolēma:
1) Uzdot Jūrmalas ostas pārvaldei sagatavot jautājumu par hidrogrāfiskā pētījuma aktualizēšanas iespējām izskatīšanai Jūrmalas domes Attīstības un vides jautājumu komitejā.
2) Noteikt, ka jautājumā par kuģu kanāla padziļināšanas tālāko virzību atbildīga ir Jūrmalas ostas pārvalde. Tādējādi tiek gaidīti piedāvājumi un risinājumi arī no attiecīgajām ministrijām, kuru pārstāvji ir Jūrmalas ostas pārvaldes valdē, kā arī no kolektīvo iesniegumu parakstījušajām personām.
3) Noteikt, ka jautājumā par projekta pieteikuma sagatavošanu krasta nostiprinājuma izbūvei Lielupes grīvas teritorijā tālāko virzību atbildīga ir Jūrmalas valstspilsētas administrācijas Attīstības pārvalde.
4) Uzdot atbildīgajām pašvaldības institūcijām likumā noteiktajā kārtībā sniegt domes sēdē un komitejā pārskatu par kolektīvā iesnieguma virzību.
2023. gada 26. oktobrī Jūrmalas domes sēdē pieņemts zināšanai “Pārskats par kolektīvā iesnieguma “Par Jūrmalas ostas atjaunošanu” virzību”
Jūrmalas valstspilsētas pašvaldība ir iesniegusi Eiropas Savienības kohēzijas politikas programmas 2021.-2027. gadam specifiskā atbalsta mērķa 2.1.3 “Veicināt pielāgošanos klimata pārmaiņām, risku novēršanu un noturību pret katastrofām” pasākuma 2.1.3.2. “Nacionālās nozīmes plūdu un krasta erozijas pasākumi” projektu ideju priekšatlases konkursā projekta ideju “Lielupes kreisā krasta nostiprinājuma izbūve Lielupes grīvas teritorijā (ieteka jūrā).”
1. Jūrmalas valstspilsētas administrācijā (turpmāk – Centrālā administrācija) 2023. gada 16. augustā ir saņemta Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (turpmāk – VARAM) vēstule Nr. 1-132/4706, kurā VARAM informē pašvaldību, ka ir izvērtējusi Jūrmalas valstspilsētas iesniegto projekta ideju – “Lielupes kreisā krasta nostiprinājuma izbūve Lielupes grīvas teritorijā (ieteka jūrā)”. Lai turpinātu projekta idejas tālāku vērtēšanu, VARAM lūdz iesniegt apliecinājumu, ka projekta idejas apstiprināšanas gadījumā pašvaldība spēs nodrošināt līdzfinansējumu vismaz 15 % apmērā no projekta attiecināmajām izmaksām.
2. Ņemot vērā, ka plānotās projekta aktivitātes ietekmē trīs īpaši aizsargājamās dabas teritorijas un viena no tām ir dabas liegums “Lielupes grīvas pļavas”, kurā nepieciešams nodrošināt īpašu hidroloģisko režīmu, pašvaldības iestādes “Jūrmalas ostas pārvalde” uzdevumā pieaicinātais eksperts sniedza vērtējumu par plānoto pasākumu ietekmi uz minētajām Natura 2000 teritorijām, kura secinājums bija, ka projekta idejas piedāvāto risinājumu (būnu un “zaļo pasākumu” kompleksa pielietošana ostas pieejas kanāla piesērēšanas Lielupes grīvā samazināšanai) ieviešanas rezultātā nav sagaidāma ietekme uz Lielupes gultnes veidošanās procesiem augšpus tiešajam grīvas atvērumam, kā arī nav sagaidāma ietekme uz plūdu un palu dinamiku Lielupē Dabas lieguma “Lielupes grīvas pļavas” zonā vai citās Lielupes palienes vietās.
3. Centrālās administrācijas uzdevumā pieaicinātais sertificēts ostu un jūras hidrotehnisko būvju būvspeciālists veica projekta idejas izvērtējumu un sniedza atzinumu, ka projekta realizācijas gadījumā (padziļinot kuģošanas ceļu, veicot būnu ierīkošanu, un papildinot to ar smilšu ķērāju un eolo akumulāciju veicinošu pasākumu īstenošanu visā krasta iecirknī no 36. līnijas projekcijas līdz Lielupes grīvai) pašvaldība pamatoti var sagaidīt šādus rezultātus:
• minētajā iecirknī būs nodrošināta smilšu uzkrāšanās;
• izdosies būtiski samazināt Jūrmalas ostas pieejas kanāla piesērēšanu Lielupes grīvā, kā arī nodrošināt piesērēšanas tempa kritumu;
• kuģošanas ceļa padziļināšana nodrošinās navigāciju Lielupes grīvā, kas ir nepieciešama Jūrmalas ostas turpmākai darbībai. Tomēr pilnībā izslēgt kuģošanas ceļa piesērēšanu nav iespējams un jārēķinās ar regulāru remonta padziļināšanu nākotnē;
• izdosies samazināt smilšu sanesumu Lielupes grīvā;
• izdosies samazināt plūdu risku.
4. Pamatojoties uz Pašvaldību likuma 4. panta pirmās daļas 2. un 22. punktu, saskaņā ar Jūrmalas valstspilsētas attīstības programmas 2023.-2029. gadam, kas apstiprināta ar Jūrmalas domes 2022. gada 15. septembra lēmumu Nr. 409 “Par Jūrmalas valstspilsētas attīstības programmas 2023.–2029. gadam un Jūrmalas valstspilsētas attīstības programmas 2023.-2029. gadam Stratēģiskās ietekmes uz vidi novērtējuma Vides pārskata apstiprināšanu” Rīcības plāna prioritātes “Klimatnoturīga pilsētvide” (P), rīcības virziena “Pielāgošanās klimata pārmaiņām” (P2), uzdevuma P2.1 “Klimata pārmaiņu ietekmes mazināšana un atbilstošu aktivitāšu īstenošana” darbību P.2.1.3. “Lielupes krastu erozijas risku un teritorijas applūšanas novēršana”, atbilstoši Lielupes upju baseinu apgabala apsaimniekošanas un plūdu risku pārvaldības plāna 2022-2027. gadam pasākuma (uzdevuma) apdraudējuma mazināšanai Nr. 2.1. “Lielupes grīvas kuģu kanāla padziļināšanas darbi”, 2023. gada 28. septembra Jūrmalas domes sēdē tika pieņemts lēmums Nr. 448 (protokols Nr. 10, 63. punkts) “Par dalību Eiropas Savienības kohēzijas politikas programmas 2021.-2027. gadam specifiskā atbalsta mērķa 2.1.3 “Veicināt pielāgošanos klimata pārmaiņām, risku novēršanu un noturību pret katastrofām” pasākuma 2.1.3.2. “Nacionālās nozīmes plūdu un krasta erozijas pasākumi” projektu ideju priekšatlases konkursā”.
5. Ņemot vērā minēto Jūrmalas domes lēmumu un izpildot VARAM prasības tālākai projekta idejas izvērtēšanai, Centrālā administrācija 2023. gada 6. oktobrī iesniedza VARAM apstiprinājumu dalībai Eiropas Savienības kohēzijas politikas programmas 2021.-2027. gadam specifiskā atbalsta mērķa 2.1.3 “Veicināt pielāgošanos klimata pārmaiņām, risku novēršanu un noturību pret katastrofām” pasākuma 2.1.3.2. “Nacionālās nozīmes plūdu un krasta erozijas pasākumi” projektu ideju priekšatlases konkursā.
Tā kā minētās darbības vēl negarantē Jūrmalas valstspilsētas pašvaldības projekta ieceres iekļaušanu projektu priekšatlasi izturējušo projektu sarakstā, hidrogrāfiskā pētījuma aktualizēšana un tālāka projekta realizācijas rezultātu precizēšana, kas veicama attiecīgā būvprojekta izstrādes gaitā, tiks uzsākta līdz ar projekta pieteikuma sagatavošanu, kas uzdota Centrālās administrācijas Attīstības pārvaldei sadarbībā ar Jūrmalas valstspilsētas pašvaldības iestādi “Jūrmalas ostas pārvalde”, ja projekta ideja iekļūst priekšatlases izturējušo projektu sarakstā.