Datums 11. septembris, 2024 – 13. oktobris, 2024
Laiks10.00–18.00
Vieta Jūrmalas muzejā Tirgoņu ielā 29
Puntule

“Vispirms es domāju par Jūrmalu – kāda tā bija un kāda tā ir.” – saka māksliniece Laima Puntule, runājot par ceļu uz šīs izstādes izveidi. Tēls un daba, asociācijas, atmiņas, smiltis un jūra.Mēs neesam sala okeānā vai vientuļa zvaigzne universā. Ļaunuma klātesamībā jābūt robežšķirtnei – kā līnijai, kuru novelkam smiltīs un savos prātos. Tā ir gaistoša, netverama, brutāli viegli izdzēšama, bet tik nozīmīga: kurā pusē tu esi un paliec? Kamēr neesam pārkāpuši beidzamo līniju, aiz kuras sākas iznīcība. Iznīcība, kurā dzīvības brīnums pārvēršas pelnveida smiltīs un jūras izgaro. Un – domājot par Jūrmalu, vairs nevar nedomāt par visu pasauli. Ķemeru purva laipas kļūst par laipām virs tranšeju dubļiem, sarkanais nenovēršami iegailās asiņu notīs, smiltis kļūst par nāves putekļiem.

“Novilkt līniju smiltīs” kopš Bībeles laikiem nozīmē robežšķirtni: “Mums visiem ir jāizvēlas viena vai otra puse. Atkāpšanās un vidusceļa vairs nav.” Dzīvē un cīņā.

Laima debitē izstāžu vidē 20. gs. 90. gados pēc Latvijas Mākslas akadēmijas absolvēšanas, ap gadsimtu miju pievēršoties lielformāta zīmējumiem. Tie ir kritikas un skatītāju augsti vērtēti. 2000. gadā norisinās personālizstāde Rīgas galerijā, izstādes “Arsenālā” un Ivonnas Veihertes galerijā.

2009. gadā ir izstāde “Happy End” galerijā “Māksla XO”, kur darbu radīšanā Laima izmantoja dramatisku paņēmienu: nokasīja krāsu no savām jau esošajām gleznām un virsū uzgleznoja pilnīgi jaunas bildes. Galeriste Ilze Žeivate trāpīgi raksturoja iznākumu: “Laimas darbi – vai tās būtu gleznas vai zīmējumi – ir sava veida atraušanās no realitātes, aiziešana izplatījumā, pilnībā koncentrējoties uz savām izjūtām un ļaujot rokai strādāt, bet mums iegrimt savā iedomu pasaulē.” Ieva Lejasmeijere Laimas stilu savulaik nosaukusi par meditatīvo abstrakcionismu.

No 2012. gada Laima dzīvo un strādā Dānijā. Tur arī sākās “zilais” periods. 2021. gadā Cēsīs notika zilo darbu  izstāde. “Zilais” turpinās, bet vienlaicīgi arī atgriešanās pie lielformāta zīmējumiem – un nu ar izstādi Jūrmalā. Izstādes skanošā daļa: skaņu fons, ko Laima ierakstījusi tagadnes Jūrmalas vidē. Skaņu režisējis Ojārs Lapiņš. Fotogrāfs Ojārs Jansons.