Datums 9. aprīlis, 2025 – 18. maijs, 2025
Laiks10.00–18.00
Vieta Jūrmalas muzejā Tirgoņu ielā 29
Vilnis

Vilnis Heinrihsons (dz. 1958. g.) absolvējis Mākslas akadēmijas glezniecības nodaļu (1984. g.). Latvijas Mākslinieku savienības biedrs, regulāri piedalījies mākslas izstādēs, sarīkojis arī virkni personālizstāžu. Mākslinieka darbi atrodas muzeju kolekcijās un privātkolekcijās Latvijā un ārzemēs.

Līdz ar straujām pārmaiņām pasaules kārtībā, iestājoties “jaunai normalitātei”, spilgti iezīmējas nepieciešamība izvērtēt savu attieksmi pret vērtībām – tādām kā taisnīgums, patiesība, sirdsapziņa, ticība. Karš Ukrainā savā ziņā kļūst par laikmetu maiņas robežšķirtni un tajā izgaismojas pārmaiņu radītās jukas..

Izstādes ekspozīcijas dalījums, kas atbalso rekviēma tradicionālās daļas, iezīmē četras sfēras vai lokus, kas saistās gan ar laikmetu griežiem, gan norisēm cilvēka dzīves ritumā – piedzimšanu, augšanu, dažādām krīzēm, arī nāvi un atdzimšanu. Šīs norises var skatīt gan fiziskā, gan garīgā aspektā. Savdabīgu kontekstu palīdz veidot Raiņa un Gundegas Repšes dzeja, kā arī Svēto rakstu vārdi.

Pirmā daļa – Introits – vēstī par radīšanu, tapšanu, pilnveidi, kad, Raiņa vārdiem runājot, viss vēl veļas, vārās un ceļas. Otrā daļa – Dies Irae (Dusmu diena) – stāsts par pieaugšanu, pretrunām, ciešanām, nāvi, kad Gundegas Repšes piesauktais Dieva āmurs sit sāpīgi. Trešā daļa – Agnus Dei (Dieva jērs) – saistās ar Evaņģēlija vēsti par Dieva jēru, kas nes pasaules grēkus. Drūmā, bezcerīgā aina pārsteidzoši vēršas priekā, kad Dievs atklājas cilvēkam kā ceļš, gaisma un dzīvība. Ceturtā daļa – Lux Aeterna (Mūžīgā gaisma) – rāda atrisinājumu, atraisīšanos. Mūžīgā gaisma. Tajā saslēdzas sākums un gals. Valstība, kurā viss atrod piepildījumu. To apstiprina Jēzus vārdi no Atklāsmes grāmatas: “Es esmu Alfa un Omega, Sākums un Gals.”