Dabas parka “Ragakāpa” teritorijā un tās apkārtnē, kāpu posmā starp 36. līniju un Lielupes grīvu, ir pabeigts priekškāpu un pelēko kāpu biotopu uzlabošanas darbs – veikta blīvi saaugušo jauno priedīšu izzāģēšana vai izraušana, lai samazinātu īpaši aizsargājamam biotopam nevēlamu apaugumu un uzlabotu pelēko kāpu kvalitāti.
Jūrmalas iedzīvotāji un viesi, kuri pastaigām iecienījuši dabas parka „Ragakāpa” teritoriju, nereti brīvdienās varēja novērot neierastu rosību – piekrastē notika pelēkās kāpas kopšanas talkas. Darbs notika organizācijas “Eiropas Zaļā josta” (European Green Belt) finansētajā projektā “Eitrofikācijas samazināšana pelēko kāpu biotopos”. Projekta mērķis ir pelēko kāpu un priekškāpu atklāto platību palielināšana un ekoloģiskās kvalitātes uzlabošana, lai vismaz daļēji kompensētu ES nozīmes īpaši aizsargājamo biotopu platību sarukšanas sekas valstī.
Laikā no 2023. gada nogales līdz 2024. gada aprīlim organizētas kopumā 15 talkas un apsaimniekota teritorija līdz 11,5 hektāru platībā.
Uzlabojot īpaši aizsargājamu biotopu kvalitāti, nodrošināti piemēroti apstākļi vietai raksturīgajām īpaši aizsargājamām augu un bezmugurkaulnieku sugām, kā arī būtiski palielinātas atklāto kāpu platības, kas šobrīd ir aizaugušas ar kokiem un krūmiem. Jo mazāk koku pelēkajās kāpās, jo labvēlīgāka vide ir specifiskajam biotopa augājam un ar to saistītajiem bezmugurkaulniekiem un putniem. Pelēkās kāpas ir dzīves vide tādām Biotopu direktīvā iekļautām retām un īpaši aizsargājamām augu sugām kā, piemēram, smiltāju neļķe Dianthus arenarius un pļavas silpurene Pulsatilla patens.
Kāpu kopšanas darbi veicina arī sabiedrības izglītošanu vides aizsardzības jomā, jo koku un krūmu apauguma novākšanas darbos iesaistās arī brīvprātīgie.
Visi kopšanas darbi veikti, ievērojot dabas parka “Ragakāpa” dabas aizsardzības plānu, Dabas aizsardzības pārvaldes nosacījumus un vadlīnijas īpaši aizsargājamo biotopu apsaimniekošanai, kā arī pamatojoties uz sertificēta sugu un biotopu aizsardzības jomas eksperta atzinumu.
Projekta noteiktais mērķis - īpaši aizsargājamu biotopu “Ar lakstaugiem klātas pelēkās kāpas” un priekškāpas efektīvu apsaimniekošanu, kuras rezultātā paredzama kāpu biotopu kvalitātes uzlabošanās, struktūras un raksturīgo augu sugu sastāva uzlabošana vietās, kur biotops joprojām pastāv, bet ir sliktā aizsardzības stāvoklī (aizaudzis ar kokiem un krūmiem) – ir sasniegts.
Projekts ir uzskatāms par veiksmīgi īstenotu, jo veikta dabas teritoriju, īpaši aizsargājamu biotopu, apsaimniekošana piekrastes teritorijā, uzlabota to kvalitāte. Nodrošināti piemēroti apstākļi vietai raksturīgajām īpaši aizsargājamām augu un bezmugurkaulnieku sugām, kā arī būtiski palielinātas atklāto kāpu platības. Pēc koku un krūmu ciršanas ir samazināts barības vielu daudzums biotopā, kas ir galvenais mērķis eitrofikācijas samazināšanai.
Priekškāpu un pelēko kāpu biotopu atklāto platību palielināšana un to kvalitātes uzlabošana daļēji kompensē ES nozīmes īpaši aizsargājamu biotopu platību sarukšanas sekas valstī, tāpēc jo sevišķi tas tiek uzskatīts par veiksmīgu labas prakses piemēru.
Līdzīgus projektus ir nepieciešams īstenot arī nākotnē, jo tiek veicināta dabas tūrisma objektu un sabiedrības izglītošana vides aizsardzības jomā.
Projektā gūtā pieredze ir ļoti nozīmīga arī citām piekrastes pašvaldībām, jo atklāto kāpu saglabāšana ir viens no priekšnoteikumiem sekmīgai piekrastes ainavas saglabāšanai, līdz ar to arī tūrisma pasākumu plānošanai, kas ir ekonomiski būtisks aspekts, īstenojot piekrastes infrastruktūras attīstību.