Par Jūrmalas pilsētas pašvaldības palīdzību dzīvokļa jautājuma risināšanā

2016. gada 22. novembrī stājās spēkā Jūrmalas pilsētas pašvaldības 2016. gada 20. oktobra saistošie noteikumi Nr. 40 „Par Jūrmalas pilsētas pašvaldības palīdzību dzīvokļa jautājumu risināšanā”.

Kam pienākas pašvaldības palīdzība?

Saistošie noteikumi nosaka personu grupas, kuras ir tiesīgas saņemt pašvaldības palīdzību dzīvokļa jautājuma risināšanā, kā arī palīdzības veidus un pašvaldības dzīvojamo telpu izīrēšanas kārtību.

Pirmām kārtām jāpaskaidro: tas, ka kādam cilvēkam vai ģimenei kādu iemeslu dēļ nav sava mājokļa un cilvēks spiests to īrēt, nevar būt par pamatu, lai saņemtu īres tiesības uz dzīvokli vai sociālo dzīvokli no pašvaldības.

To, kuras personas ir tiesīgas saņemt pašvaldības palīdzību dzīvojamo telpu jautājumu risināšanā, nosaka likums „Par palīdzību dzīvokļa jautājumu risināšanā”. Savukārt to, vai atsevišķai personai vai ģimenei varētu būt tiesības uz pašvaldības īres dzīvokli, lemj pašvaldība, ievērojot attiecīgos likumus un pašvaldības saistošos noteikumus.

Viens no kritērijiem, lai būtu tiesības pretendēt uz pašvaldības dzīvokli vai uz pašvaldības sociālo dzīvokli, ir personas vai ģimenes ienākumi. Proti, pašvaldības pienākums ir palīdzēt maznodrošinātām, trūcīgām personām, kā arī personām ar noteiktu ienākumu līmeni pašvaldības saistošajos noteikumos noteiktajos gadījumos.

Izmaiņas pašvaldības noteikumos

Jāvērš uzmanība uz būtiskākajām izmaiņām, kuras stājās spēkā līdz ar jaunajiem saistošajiem noteikumiem. Proti, jaunajos saistošajos noteikumos ir precizēti pašvaldības palīdzības reģistri, pašvaldības sociālās dzīvojamās telpas izīrēšanas reģistrā reģistrējamo personu kategorijas, noteikti dzīvojamās telpas izīrēšanas kritēriji.

Vienlaikus ir precizēti dokumenti, kādus personai, kura vēlas saņemt pašvaldības palīdzību, ir jāiesniedz pašvaldībai kā apliecinājums, ka persona ir tiesīga saņemt palīdzību. Lai atvieglotu iedzīvotājiem dokumentu iesniegšanas procesu, ir apstiprināta iesnieguma veidlapa, kas jāaizpilda personai, kura vēlas vērsties pašvaldībā palīdzības saņemšanai dzīvokļa jautājumā. Veidlapa ir pieejama pašvaldības interneta vietnes www.jurmala.lv sadaļā „Pašvaldība”, apakšsadaļā „Pakalpojumi” – „Mājoklis, nekustamais īpašums, drošība” – „Palīdzība dzīvokļa jautājumu risināšanā”. Šeit var iepazīties arī ar palīdzības veidiem, kādus sniedz pašvaldība dzīvokļa jautājuma risināšanā, un normatīvajiem aktiem, kas regulē pašvaldības funkciju dzīvokļa jautājumos.

Likumā „Par palīdzību dzīvokļa jautājumu risināšanā” ir noteikts, kam vispirms ir tiesības uz palīdzību, proti, tās ir personas, kurām neatliekami sniedzama palīdzība, un personas, kuras ar dzīvojamo telpu nodrošināmas pirmām kārtām.

Savukārt likumā noteiktajā kārtībā pašvaldībai ir tiesības savos saistošajos noteikumos noteikt arī citas personu kategorijas, kurām sniedzama palīdzība, izīrējot dzīvojamo telpu. Lai izvērtētu iespēju noteikt papildu kategorijas, pašvaldībai ir jāņem vērā vairāki apstākļi: pašvaldības dzīvojamais fonds, pašvaldības palīdzības reģistros reģistrēto personu skaits u.c. Pašlaik Jūrmalas pašvaldības palīdzības dzīvojamās telpas jautājumu risināšanā reģistros reģistrēts aptuveni 150 personu (ģimeņu).

Paplašināts palīdzības saņēmēju loks

Jāuzsver, ka Jūrmalas pilsētas pašvaldība sniedz būtisku palīdzību sociālā dzīvokļa īrē. Atbilstoši jaunajiem saistošajiem noteikumiem papildus likumā noteiktajām personu kategorijām sociālās dzīvojamās telpas izīrēšanai tiek reģistrētas un palīdzību tiesīgas saņemt:

pensijas vecumu sasniegusi persona vai persona ar I vai II invaliditātes grupu, kura uz pašvaldības lēmuma pamata pastāvīgi dzīvo sociālās aprūpes iestādē un tai nav Civillikumā noteikto likumīgo apgādnieku, ja: personai nepieder nekustamais īpašums, persona nav atsavinājusi nekustamo īpašumu pēdējo piecu gadu laikā, sniegts Jūrmalas pilsētas domes Labklājības pārvaldes atzinums par to, ka persona ir spējīga patstāvīgi dzīvot; maznodrošināta pensijas vecumu sasniegusi persona vai maznodrošināta persona ar I vai II invaliditātes grupu, vai maznodrošināta persona, ar kuru kopā dzīvo tās apgādībā esošs nepilngadīgs bērns, aizgādnībā esoša persona vai pensijas vecumu sasniegusi persona, vai arī persona ar I vai II invaliditātes grupu, ja: persona pēdējo piecu gadu laikā vismaz trīs gadus īrē (un deklarējusi dzīvesvietu) fiziskai vai juridiskai personai piederošu dzīvojamo telpu Jūrmalas pilsētā, izīrētājs dzīvojamās telpas īres līgumu izbeidz likuma „Par dzīvojamo telpu īri” 6. panta otrās daļas 2., 3. punktā paredzētajos gadījumos; pensijas vecumu sasniegusi persona vai persona ar I vai II invaliditātes grupu, ja: personai nav Civillikumā noteikto likumīgo apgādnieku, personai ienākumi nepārsniedz minimālo mēneša darba algu un Labklājības pārvaldē ir veikts personas materiālā stāvokļa izvērtējums, personai nav likumiska vai līgumiska pamata uz citu dzīvojamo telpu (izņemot līgums par pašvaldības naktspatversmes pakalpojuma saņemšanu);trūcīga vai maznodrošināta persona (ģimene) ar diviem vai vairāk nepilngadīgiem bērniem, vai bērnu ar invaliditāti (arī aizbildnībā esoši vai audžuģimenē ievietoti bērni līdz pilngadības sasniegšanai) un stājies likumīgā spēkā tiesas spriedums par personas (ģimenes) izlikšanu no tās īpašumā esošas dzīvojamās telpas, par kuru ņemts hipotekārais kredīts (vienīgā īpašuma iegādei) ar nosacījumu, ka īpašuma atsavināšanas (pārdodot izsolē) apmērs ir vienāds vai mazāks par parādsaistību apmēru.

Saskaņā ar pašvaldības saistošajiem noteikumiem sociālās dzīvojamās telpas īrniekam ir jāmaksā 25 % no sociālās dzīvojamās telpas īres maksas, apkures, kanalizācijas, aukstā un karstā ūdens pakalpojumu maksas. Atlikušos 75 % sedz pašvaldība no budžeta līdzekļiem.

Plašāka informācija – Dzīvokļu nodaļā

Lai precizētu, vai un kā pašvaldība var palīdzēt risināt dzīvokļa jautājumu, jāiepazīstas ar saistošajiem noteikumiem Nr. 40 „Par Jūrmalas pilsētas pašvaldības palīdzību dzīvokļa jautājumu risināšanā”.

Lai saņemtu pamatotu atbildi no pašvaldības mājokļa jautājumos, ieteicams vērsties ar rakstisku iesniegumu, uz kuru arī saņemsiet rakstisku atbildi.

Par dzīvokļa jautājumiem ir iespēja saņemt konsultāciju klātienē, ierodoties Jūrmalas pilsētas domes Īpašumu pārvaldes Dzīvokļu nodaļā Dubultu prospektā 1, Dubultos, Jūrmalā (3. stāvā) pirmdienās no plkst. 14.00 līdz 18.00 un piektdienās no plkst. 9.00 līdz 12.00 vai Apmeklētāju apkalpošanas centrā Raiņa ielā 110, Kauguros, pirmdienās no plkst. 15.00 līdz 18.00.